A zöldfelületi tanúsítvány egy adott telek vagy ingatlan zöldinfrastruktúra-ellátottságát igazoló okirat, amelyet zöldfelületi tanúsító készít vizsgálati és számítási módszertan alapján, s az ökológiai teljesítőképességről és a zöldfelületi minőségről informál.

A zöldfelületi tanúsítással foglalkozó főbb jogszabályok

  1. 2023. évi C. törvény a magyar építészetről (Méptv.)
  2. 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről
  3. 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről (TEZIR)

A Méptv. az alapvető fogalmakat és törvényi kereteket jelölte ki, az ebből következő részletekkel a hivatkozott kormányrendeletek foglalkoznak.: Az első a zöldfelületi tanúsítói jogosultság, a második, a TEZIR a zöldfelületi tanúsítvány elkészítése kapcsán ad eligazítást. (A terjedelem miatt az előbbiről ld. külön tagoltan a zöldfelületi tanúsítói jogosultság témáját összefoglaló bejegyzést.) A továbbiakban a törvényi alapvetés (I.) és a zöldfelületi tanúsítvány elkészítése körében meghatározó kormányrendelet (II.) szemelvényezése történik.

 

I. Zöldfelületi tanúsítvány elkészítése és a törvényi (Méptv.) szabályozás

A zöldfelületi tanúsítvány elkészítése kapcsán felmerülő kérdések:

  • mi az a zöldfelületi tanúsítvány?
  • miért és mely esetekben kötelező zöldfelületi tanúsítvány elkészítése?
  • mi szabályozza a zöldfelületi tanúsítvány elkészítését a gyakorlatban?

 

A zöldfelületi tanúsítvány meghatározása a Méptv. szerint

„zöldfelületi tanúsítvány: a telek vagy ingatlan zöldinfrastruktúra-ellátottságát igazoló okirat, amely az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet szerinti esetekben készül és az abban foglalt számítási módszerrel meghatározott ökológiai teljesítőképességét tartalmazza;”

 

A zöldfelületi tanúsítvány, tájépítészeti alkotások és a fenntarthatóság

Az erőforrásokkal való gazdálkodás, az energetikai és fenntarthatósági szempontok nemcsak az építményekkel kapcsolatban, hanem a tájépítészeti alkotások vonatkozásában is mind lényegesebbek.:

„182. § [Az építménnyel és a tájépítészeti alkotással szemben támasztott fenntarthatósági követelmények]

(2) Tájépítészeti alkotást úgy kell megtervezni, megépíteni és használni, hogy

a) a tervezése, építése, fenntartása és használata során az energia és természeti erőforrások felhasználása a lehető legkisebb legyen,

b) elsősorban a helyszínen vagy a közelben előállított építési termékek és zöld védjeggyel ellátott növényi alapanyagok kerüljenek beépítésre,

c) teljesítse a kormányrendeletben meghatározott zöldinfrastruktúra és biológiai aktivitás követelményértékeket, és

d) rendeltetésszerű használatát megelőzően az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben meghatározottak szerint zöldfelületi tanúsítvánnyal

 

Mi szabályozza a zöldfelületi tanúsítvány elkészítését a gyakorlatban?

A Méptv. felhatalmazó rendelkezései között történik arra utalás, hogy a zöldfelületi tanúsítvány elkészítésének körével a TEZIR foglalkozik.

„225. § [Rendeletalkotási felhatalmazások]

(1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg”

„a zöldfelületi tanúsítvány kiállításának kötelezettségével érintett ingatlanok körét”

A folytatásban áttekinthetővé válik, hogy mely esetben kötelező a zöldfelületi tanúsítvány elkészítése, s ez a szakmai tevékenység részleteiben milyen szabályozás szerint történik.

 

II. Zöldfelületi tanúsítvány elkészítése és a TEZIR szabályozás

A zöldfelületi tanúsítás szakmagyakorlását meghatározó jogszabály: a 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről (TEZIR).

  • Ez a jogszabály az V. fejezetében, a 26. § – 37. § részeiben foglalkozik átfogóan a zöldfelületi tanúsítás témájával és a zöldfelületi tanúsítvány elkészítésével.
  • Továbbá a TEZIR 48. § – 50. § közötti zárórendelkezései ismerteti a hatálybalépés idő vonzatait és a gyakorlat formai vonatkozásait.
  • Végül a zöldfelületi tanúsítvány elkészítésének a gyakorlatához a módszertani és számítási segédleteket a kormányrendelet táblázatos mellékletei (1., 4. és 5. számú mellékletek) között lehet megtalálni.

 

A zöldfelületi tanúsítás a települési zöldinfrastuktúra kormányrendelet (TEZIR) szerint

„26. § (1) A telek ökoszisztéma szolgáltatásainak és ökológiai teljesítőképességének megállapítása zöldfelületi tanúsítás útján történik.

(2) A zöldfelületi tanúsítványt a 4. mellékletben meghatározott módszertan alapján kell készíteni.”

 

Melyek a zöldfelületi tanúsítvány elkészítésével érintett telkek?

Összefoglalva: ha egy telek mérete lealább 5000 m2 és a TEZIR szerint felsorolt építési beruházás történik vagy tájépítészeti alkotás érintett, azokban az esetekben kötelező a zöldfelületi tanúsítvány elkészítése. Minden egyéb esetben opcionális a zöldfelületi tanúsítvány elkészítése. Az alábbi idézett szakasz szerint a kötelező és opcionális zöldfelületi tanúsítvány elkészítési esetek mellett a jogszabály azt is meghatározza, hogy

  • melyek a mentesítő tényezők a zöldfelületi tanúsítvány elkészítése esetében
  • a zöldfelületi tanúsítvány elkészítéséről az építtető köteles gondoskodni, továbbá
  • használatbavételi engedélyezési és műszaki átadás-átvételi eljárás végén a teljesítésigazolás csak „C” minősítésű zöldfelületi tanúsítvány esetén adható ki.

 

„27. § (1) Az építési engedélyhez kötött építési tevékenységekkel érintett telkek közül zöldfelületi tanúsítvány készítése az 5000 m2 összes hasznos alapterületet meghaladó

a) kiemelt beruházások,

b) rozsdaövezeti akcióterületen megvalósuló beruházások,

c) állami magasépítési beruházások,

d) 65 méter párkánymagasságot meghaladó épületek,

e) építési beruházások

zöldfelülete esetében kötelező.

(2) Az 5000 m2 alapterületet meghaladó tájépítészeti alkotás esetén is kötelező zöldfelületi tanúsítványt készíteni.

(3) Az (1) bekezdés szerinti beruházások esetében a zöldfelületi tanúsítványt nem kell elkészíteni, ha

a) a beruházás közlekedési és közmű infrastruktúra építésére, fejlesztésére irányul, vagy

b) a rozsdaövezeti akcióterületté kijelölésről vagy a kiemelt beruházássá nyilvánításról szóló kormányrendelet erről kifejezetten rendelkezik.

(4) A zöldfelületi tanúsítvány elkészítéséről épülethez kapcsolódó zöldfelület esetén az épület használatbavételi engedélyére irányuló kérelem benyújtását megelőzően, tájépítészeti alkotás építése esetén a tájépítészeti alkotás műszaki átadás-átvételét megelőzően az építtető gondoskodik.

(5) A (4) bekezdés szerinti használatbavételi engedélyezési és műszaki átadás-átvételi eljárás végén a teljesítésigazolás csak úgy adható ki, ha az új építményhez, tájépítészeti alkotáshoz tartozó telek legalább „C” minősítésű zöldfelületi tanúsítvánnyal rendelkezik.

(6) Az (1) és a (2) bekezdés hatálya alá nem eső telkekre zöldfelületi tanúsítvány készíttethető.”

 

A zöldfelületi tanúsítás és a tanúsítvány kiállítása – az üzemeltetés szereplői

A TEZIR alap közreműködő szerepet jelöl ki a Magyar Kertörökség Alapítvány részére, továbbá meghatározza a főbb rendszer üzemeltetési, az adatszolgáltatási, rendszerhasználati és képzési részleteket.:

„28. § (1) A zöldfelületi tanúsítás és a tanúsítvány kiállítása a szerződés alapján közreműködőként bevont Magyar Kertörökség Alapítvány és a településfejlesztésért és településrendezésért felelős miniszter (a továbbiakban: üzemeltető) által működtetett honlap (e fejezet alkalmazásában, a továbbiakban: honlap) alkalmazásával történik. Az üzemeltető felel a zöldfelületi tanúsítvány kiállításához szükséges rendszer megfelelő működéséért.

(2) Az üzemeltető szolgáltatja a honlapon keresztül a zöldfelületi tanúsító részére a tanúsítói tevékenységhez szükséges feldolgozott térinformatikai adatokat, amelyet az adatigényléstől számított 10 napon belül kell a zöldfelületi tanúsító részére rendelkezésre bocsátania.

(3) Az üzemeltető az (1) és a (2) bekezdés szerinti feladatellátásért rendszerhasználati díjra jogosult, amelyet a tanúsítvány készíttetője (a továbbiakban: megbízó) köteles megfizetni a tanúsítási tevékenység megkezdése előtt.

(4) Az üzemeltető közreműködik a zöldfelületi tanúsítók képzésében.”

Melyek a zöldfelületi tanúsítvány tartalmi követelményei?

„29. § (1) A zöldfelületi tanúsítvány kötelezően tartalmazza

a) az összefoglaló lapot,

b) a zöldfelületi paramétereket,

c) a zöldtérfogat és zöldvagyon számításokat,

d) a zöldfelület fejlesztési- és fenntartási javaslatokat és

e) a helyszíni bejárás fotódokumentációját.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti összefoglaló lapon fel kell tüntetni

a) a tanúsított telek adatait, és ennek részeként

aa) a címét és helyrajzi számát,

ab) a zöldfelületi tanúsítvány kiállításának 27. § (1) és (2) bekezdése szerinti jogcímét,

ac) a fennálló műemléki (nemzeti vagy helyi emlék) vagy természetvédelmi védettséget, továbbá a telek érintettségét a NATURA 2000 hálózat, valamint az ökológiai hálózat övezeti szempontjából,

ad) a telek alapterületét,

ae) a telek biológiailag aktív és inaktív felületeinek arányát,

af) a telek zöldtérfogatát,

ag) a telek teljes értékű zöldfelületeinek alapterületi arányát,

ah) a telek nem teljes értékű zöldfelületeinek alapterületi arányát,

b) a megbízó nevét,

c) a zöldfelület-minősítési kategóriát és a CO2 megkötését,

d) a tanúsító adatait,

e) a zöldfelületi tanúsítvány kiállításának időpontját és a 35. § (1) bekezdése szerinti lejárati idejét,

f) a zöldfelületi tanúsítvány azonosító kódját és

g) a zöldfelületi tanúsítványnak az Országos Építésügyi Nyilvántartás (a továbbiakban: OÉNY) üzemeltetéséért felelős szerv által működtetett online felületen történő elérhetőségére utaló QR-kódot.

(3) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott zöldfelületi paraméterek keretében meg kell határozni a zöldtérfogatot, a zöldvagyon értéket és a zöldinfrastruktúrára vonatkozó főbb jellemzőket.

(4) Az (1) bekezdés c) pontjában be kell mutatni a zöldtérfogat és a zöldvagyon kiszámításának módját, a számítások alapjául szolgáló adatokkal együtt.

(5) Az (1) bekezdés d) pontjában meghatározott javaslatoknak a 30. §-ban foglaltakat kell tartalmazni.

(6) Az (1) bekezdés e) pontjában meghatározott fotódokumentációnak legalább 5, különböző nézetből készített képet kell tartalmaznia.

(7) Építéshez kapcsolódó tanúsítás esetén a zöldfelületi tanúsítvány „Összefoglaló lap” elnevezésű lapjához az építészeti-műszaki dokumentáció, valamint a kivitelezési dokumentáció zöldtérfogatot igazoló számítását csatolni kell.”

 

A zöldfelület fejlesztési- és fenntartási javaslat mint a zöldfelületi tanúsítvány része

„30. § (1) A zöldfelület fejlesztési- és fenntartási javaslatnak tartalmaznia kell a telek további, zöldinfrastruktúra-fejlesztéssel elérhető minősítési szintjére, továbbá a fejlesztésre és fenntartásra vonatkozó ajánlásokat. A javaslatban fel kell tüntetni az egyes zöldfelületek és építmények elhelyezésével, térbeli és minőségi kialakításával, fenntartásával összefüggő, egyben ökológiailag, műszakilag és esztétikailag megvalósítható intézkedéseket, valamint hogy hol kaphat a tulajdonos további információt, segítséget a fejlesztésekkel és a fenntartással kapcsolatban.

(2) Az (1) bekezdés szerinti javaslatok meghatározása esetén fel kell tüntetni a megvalósításukkal elérhető zöldfelület-minőségi kategóriát és a szén-dioxid megkötést.

(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti javaslat elhagyható, amennyiben a minősítés eléri a kiváló („A”) szintet.”

 

A zöldtérfogat a minősítés alapja a zöldfelületi tanúsítvány elkészítése során

„31. § (1) A minősítés alapja a zöldtérfogat. A zöldfelületi tanúsítvány készítésénél a zöldfelület zöldtérfogatának megállapítására az 1. mellékletben meghatározott zöldfelületek általános növény-egyenértékűség számítási módszertanát kell alkalmazni.

(2) A minősítés során a zöldfelület CO2 megkötő képességét is fel kell tüntetni. A CO2 megkötő képességet a zöldtérfogat alapján kell számolni, ahol 1 m3 zöldtérfogat 5 m3 CO2 megkötését jelenti.”

 

A zöldfelületi tanúsító és az általa folytatott tanúsítás a TEZIR szerint

A zöldfelületi tanúsító feladata, vagyis a zöldfelületi tanúsítás körében meghatározott a vizsgálat alapadatai, az ellenőrzés vetületei, a helyszíni vizsgálat részletei, majd a számítás és a minősítés elvégzése, végül a zöldfelületi tanúsítvány elkészítését követő kötelezettségeket.:

„32. § (1) A zöldfelületi tanúsító a térinformatikai adatok és a térkép birtokában folytatja le a helyszíni vizsgálatokat, és ellenőrzi a településtervben meghatározott zöldfelületi feltételeknek való megfelelést.

(2) A zöldfelületi tanúsító a helyszínen

a) a fával való ellátottság mértékét és a faállomány egészségi állapotát,

b) a fás szárú növényállomány és egyéb zöldfelületek fajgazdagságát,

c) az épületeken megjelenő zöldfelületi elemeket,

d) az invazív fajok és egyedek arányát,

e) a burkolatok jellegét és mennyiségét,

f) az egyéb épített elemek funkcióját,

g) a csapadékvíz hasznosítását és

h) a településtervben és a településrendezési eszközben meghatározott zöldfelületi követelményeknek való megfelelést

vizsgálja.

(3) A zöldfelületi tanúsító a vizsgált adatok szoftveren történő rögzítését követően kiszámítja a tanúsítás eredményét és az érintett telket az 5. melléklet szerinti zöldfelületi minősítési kategóriák egyikébe sorolja.

(4) A zöldfelületi tanúsító a (3) bekezdésben foglaltak teljesítése után lezárja a tanúsítás folyamatát, meghatározza a 33. § szerinti díját és egyéb költségeit, amiről számlát állít ki a megbízó felé. A számla kifizetését követően a zöldfelületi tanúsító a nem hitelesített zöldfelületi tanúsítványt az OÉNY felületen hitelesíti.

(5) A zöldfelületi tanúsító a hitelesített zöldfelületi tanúsítványt megküldi a megbízó részére.”

 

A zöldfelületi tanúsítás díja és költségei

33. § (1) A zöldfelületi tanúsító tevékenysége elvégzéséért díjra jogosult, amelyet a tanúsítás elkészítésére fordított idő alapján úgy kell megállapítani, hogy a tanúsítás díja megkezdett óránként a havi minimálbér 5%-át nem haladhatja meg. Ezen igényt – díjjegyzékkel alátámasztva – a szerződéskötéskor és a tanúsítás elkészítésekor, átadásakor érvényesíteni kell.

(2) A zöldfelületi tanúsítás elszámolható időigénye legfeljebb 16 munkaóra.

(3) A díjjegyzékben részletezni kell a tanúsítási tevékenységre fordított időt és az óradíjat, a felmerült költséget és az ezeket terhelő általános forgalmi adó összegét.

(4) A zöldfelületi tanúsító felmerült költségként csak az utazással, felméréssel, valamint a fénymásolással járó szükséges és igazolt készkiadásait számíthatja fel. A tanúsító a számlával nem igazolható, de szükségszerűen felmerülő költségeinek fedezésére költségátalányt is megállapíthat, amely legfeljebb a díj 10%-a lehet.

(5) Az utazással eltöltött idő óradíja nem haladhatja meg a tanúsítás óradíjának 50%-át.

(6) A zöldfelületi tanúsító a tanúsítási tevékenység során köteles költségkímélő megoldásokat alkalmazni.

(7) Az (1)–(6) bekezdés szerinti díjat és egyéb költségeket a tanúsítás folyamatának 32. § (4) bekezdése szerinti lezárását követően kell megfizetni.”

 

Mi az előzetes zöldfelületi tanúsítói nyilatkozat?

Az előzetes zöldfelületi tanúsítói nyilatkozat igénye konkrét, új építések esetén jelentkezhet, a tervmegfelelősséget vizsgálandó a használatbavételhez vagy műszaki átadás-átvételhez szükséges zöldfelületi tanúsítási szint tekintetében. Viszont amennyiben készül is előzetes zöldfelületi tanúsítói nyilatkozat, az nem jelent mentesítést, azaz a zöldfelületi tanúsítvány elkészítése kötelező a TEZIR által megjelölt esetekben.:

„34. § (1) Új építésű ingatlan tervezése során előzetes zöldfelületi tanúsítói nyilatkozat kérhető a zöldfelületi tanúsítvány megfelelő minősítésének biztosítása érdekében.

(2) Az előzetes zöldfelületi tanúsítói nyilatkozatot zöldfelületi tanúsítói jogosultsággal rendelkező személy állítja ki.

(3) A zöldfelületi tanúsító a telken lévő tájépítészeti alkotásra készített tájépítészeti terv vizsgálata során megállapítja, hogy a terv megfelel-e a zöldfelületi tanúsítás használatbavételhez vagy műszaki átadás-átvételhez szükséges zöldfelületi tanúsítási szintnek. A megfelelésről vagy a megfelelés hiányáról cégszerű aláírással hitelesített nyilatkozatot ad ki. A nyilatkozat nem mentesít a zöldfelületi tanúsítvány megszerzésének kötelezettsége alól.”

 

Hogyan történik a zöldfelületi tanúsítványok tárolása és nyilvántartása?

„35. § (1) A zöldfelületi tanúsítvány a kiállításától számított 5 évig érvényes.

(2) Az érvényességi idő alatt a tulajdonosnak a zöldfelületi tanúsítványt meg kell őriznie, tulajdonosváltáskor az új tulajdonosnak át kell adnia.

(3) A zöldfelületi tanúsítványt alátámasztó dokumentációt az üzemeltetőnek 5 évig meg kell őriznie, és az ellenőrzés során rendelkezésre kell bocsátania.

36. § A zöldfelületi tanúsítványok nyilvántartása az OÉNY felületén történik a tanúsító adatszolgáltatása alapján.”

 

A zöldfelületi tanúsítványok és a tanúsítók ellenőrzése

A zöldfelületi tanúsítványok és a tanúsítók ellenőrzése szúrópróbaszerűen minden 50. esetet érint, az ellenőrzés feladatában a Magyar Építész Kamara illetékes az alábbi részletek szerint.:

„37. § (1) A zöldfelületi tanúsítói tevékenység szakmai ellenőrzését a Magyar Építész Kamara (a továbbiakban: Kamara) kamarai hatósági eljárás keretében végzi az üzemeltető bevonásával.

(2) A Kamara ellenőrzi

a) a zöldfelületi tanúsítvány hatályos előírásoknak és módszertannak való megfelelőségét,

b) a kiinduló adatok és a számszaki megfelelőségét,

c) a biológiai aktivitás és növényérték számítás jellemzőinek megfelelő megállapítását, a zöldfelületi tanúsítványban feltüntetett részeredmények és végeredmény igazolását, az ezek alapján megfogalmazott javaslat indokoltságát és

d) a zöldfelületi tanúsítványok alapadatainak szükség szerinti helyszíni megfelelő beazonosítását és a felhasznált adatok és a teljes számítás megfelelőségét.

(3) Amennyiben az üzemeltető megállapítja, hogy a tanúsító egyes tartalmi elemeket nélkülöző zöldfelületi tanúsítványt nyújt be, felszólítja a tanúsítót a hiányzó elemek pótlására, amelyet 10 napon belül el kell végeznie.

(4) A hivatalos zöldfelületi tanúsítványok éves mennyiségének véletlenszerűen kiválasztott 2%-a esetében kell az ellenőrzést elvégezni.

(5) A zöldfelületi tanúsítvány ellenőrzéséről a tanúsítót előzetesen írásban értesíteni kell. A tanúsító köteles együttműködni a zöldfelületi tanúsítvány ellenőrzése során. A feltárt hibákat a tanúsító köteles kijavítani.”

 

A zöldfelületi tanúsítvány elkészítése: időbeli és formai követelmények

„48. § Ez a rendelet 2024. október 1-jén lép hatályba.

49. § (1) E rendelet V. fejezetében meghatározott, zöldfelületi tanúsítványra vonatkozó rendelkezések azon építési tevékenységekre terjednek ki, amelyeknél az építés engedély iránti kérelmet 2025. április 1-jén vagy azt követően nyújtották be.

(2) E rendelet hatálybalépését megelőzően kiemelt beruházássá nyilvánított, vagy rozsdaövezeti akcióterületként kijelölt beruházások során zöldfelületi tanúsítvány készítése nem szükséges.

50. § (1) A zöldfelületi tanúsítást a 2025. június 30-ig megkezdett eljárásokban az e rendelet 4. mellékletében szereplő számítási módszertan alapján kell elvégezni.

(2) A 2025. június 30-ig megkezdett eljárásokban a zöldfelületi tanúsító a zöldfelületi tanúsítvány elkészülését követően, annak aláírását megelőzően azt megküldi a megbízónak, aki a 33. § szerinti díjat és egyéb költséget a zöldfelületi tanúsító részére megfizeti. Ezt követően a zöldfelületi tanúsító aláírásával a zöldfelületi tanúsítványt hitelesíti.

(3) A (2) bekezdés szerinti eljárásokban a zöldfelületi tanúsítvány PDF/A formátumban kerül kiállításra. A zöldfelületi tanúsító a hitelesített zöldfelületi tanúsítványt megküldi a megbízó és az üzemeltető részére.

(4) Az üzemeltető a zöldfelületi tanúsítványokat PDF/A formátumban tartja nyilván, majd az OÉNY zöldfelületi hitelesítési rendszere működésének megkezdését követően azokat az OÉNY rendszerébe feltölti.”

 

A TEZIR és az európai jogharmonizáció

„51. § (1) E rendelet 28. § (1) bekezdése a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

(2) E rendelet 28. § (1) bekezdésének a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 15. cikk (7) bekezdése szerinti bejelentése megtörtént.”

 

Általános növény-egyenértékűség számítási módszertan a zöldfelületi tanúsítás során

Az általános növény-egyenértékűség számítási módszertan a TEZIR első mellékletében követhető (ld. 1. melléklet a 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelethez).:

1 lombköbméter az általános növény-egyenértékűség számítási módszertan szerint megfeleltethető az alábbiaknak:

  • 10–12 cm törzskörméretű fa
  • 4 m2 természetes gyeptársulás
  • 4 m2 évelő
  • 5 m2 egynyári virágágy
  • 3 m2 cserje
  • 15 m2 pázsit

 

Zöldfelületi Tanúsítvány számítási módszertan a zöldfelületi tanúsítás során

Az általános növény-egyenértékűség számítási módszertan a TEZIR mellékletében követhető (ld. 4. melléklet a 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelethez).

Zöldfelületi Tanúsítvány számítási módszertan szempontjai:

  • JOGSZABÁLYI MEGFELELÉS
  • MENNYISÉGI INDEX
  • MINŐSÉGI INDEX
  • FUNKCIONÁLIS INDEX
  • FENNTARTÁSI INDEX
  • TERÜLETI INDEX
  • ÉRTÉK INDEX

 

Az alábbiakban az iménti szempontok és indexek további részletezése a táblázat alapján.:

  1. JOGSZABÁLYI MEGFELELÉS
  • Településtervnek, zöldfelületre vonatkozó országos előírásoknak való megfelelés:

„telek paraméterei alapján a megfelelést állapítja meg (a zöldfelületi arány nagyobb-e, mint a kötelező legkisebbik arány előírás, telken található fák darabszáma nagyobb-e, mint az előírásban foglalt fa darabszám minimum, ha beültetési kötelezettség, előírás vonatkozik a telekre, azt teljesíti-e)”

igen/nem adat

  • Biológiai aktivitás értéknek való megfelelés

„a telek biológiai aktivitásértékét, előírásoknak való megfelelését állapítja meg”

igen/nem adat

  • Véderdő szegély

„TAK-TKR, HÉSZ-ban jelölt védőterület vagy védősáv a védelmi célnak megfelelő kialakítású, szintezettségű, szélességű, összetételű”

igen/nem adat

 

  1. MENNYISÉGI INDEX
  • Az ingatlan összesített adatai

„helyrajzi szám / telek méret”

hrsz., m2 adat

  • Zöldfelület összterülete

„telken található összes zöldfelület összege”

m2 adat

  • Zöldfelület magassága

„a telken található életképes, fotoszintetizáló növényzet terepszinttől becsült magassági értéke”

m adat

  • Fa darabszám

„telken található összes fa darabszáma”

db adat

  • Zöldtérfogat

„telken található össznövényzet térfogat adata”

m3 adat

  • Fa lombtérfogat

„Fa lombtérfogat”

m3 adat

  • Zöldfelületi arány

„Az ingatlan területén az átlagosan egy négyzetméterre jutó zöldfelületet jelenti.”

m2/m2 adat

  • Zöldtérfogat arány

„Az egy négyzetméterre jutó zöldtérfogatot jelenti”

m3/m2 adat

  • Lombtérfogat arány

„Az egy négyzetméterre jutó lombtérfogatot jelenti.”

m3/m2 adat

  • Fedettség

„fák által fedett terület és teljes telek terület hányadosa”

% adat

  • Nyílt talajfelszín

„növényzettel nem fedett talajfelszín területe”

m2 adat

 

  1. MINŐSÉGI INDEX
  • Biodiverzitás

„telken található, nem adventív növényfajok számadatából adódó pontszám”

>100 faj = +50 pont
60–100 faj = +25 pont
30–59 faj = 0 pont
10–29 faj = –25 pont
0–9 faj = –50 pont

  • Invazív fajok

„telken található inváziós fajokkal fertőzött területek arányából adódó pontszám”

0% = 0 pont
1–5% = –15 pont
5–20% = –30 pont
20–50% = –45 pont
>50% = –60 pont

  • Élőhelyteremtés

„élőhelytípusok darabszámából adódó pontszám (madárodúk, gyíkvárak, rovarhotelek, sünlakok, állatvilág számára táplálékot nyújtó vad gyümölcstermő növények, itatóhelyek, búvóhelyek stb.)”

>4 elem = +25 pont
4 féle elem = +15 pont
1–3 féle elem = 0 pont
0 elem = –25 pont

  • Védett növények

„védett növény jelenlétéből adódó pontszám”

igen = +25 pont
nem = 0 pont

  • Egynyári dísznövény

„egynyári dísznövénykiültetés jelenlétéből adódó pontszám”

<10 m2 = 0 pont
≥10 m2 = -25 pont

  • Csapadékvízgazdálkodási index

„telken található-e csapadékvíz hasznosítást elősegítő elem (250 m2-t elérő, meghaladó zöldtető, esőkert, záportározó, csapadékvízről történő öntözés)”

igen = +25 pont
nem = 0 pont

  • Zöldhomlokzat, zöldfal, zöldtető

„a legfeljebb 15% lejtésű épülettető legalább 50%-a zöldfelületként kialakított, és/vagy legalább 100 m2 felületű zöldhomlokzat vagy zöldfal jelenlétéből adódó pontszám”

igen = +25 pont
nem = 0 pont

  • Hősziget hatást erősítő tényezők

„hősziget hatású felületek jelenétéből adódó pontszám”

nem = 0 pont
igen = –25 pont

 

  1. FUNKCIONÁLIS INDEX
  • Szociális és közösségi ültetvény

„250 m2-t meghaladó közösségi vagy szociális célú ültetvény jelenétéből adódó pontszám”

igen = +25 pont
nem = 0 pont

  • Látogathatóság, közösségi célú zöldfelülethasználat

„a telken található zöldfelület min 10%-a közhasználat céljára átadott”

igen = +25 pont
nem = 0 pont

 

  1. FENNTARTÁSI INDEX
  • Fenntartási kézikönyv

„Zöldfelületfenntartási kézikönyv meglétéből adódó pontszám”

igen = +25 pont
nem = 0 pont

  • Zöldfelületek mulcsozottsága

„Évelő- és cserjefelület és faállomány aljnövényzet mulcsozottságából adódó pontszám”

igen = +25 pont
nem = 0 pont

  • Komposztálás és zöldhulladék kezelése

„zöldhulladék helyben kezeléséből adódó pontszám”

igen = +25 pont
nem = 0 pont

  • Talajtömörödöttség

„talaj tömörödöttségéből adódó pontszám”

nem tömörödött =
0 pont
közepesen
töpörödött = –12 pont
nagyon tömörödött = –25 pont

 

  1. TERÜLETI INDEX
  • Természetvédelmi érintettségű terület

„a telek természetvédelmi érintettségéből adódó tényező”

az invazív fajokkal fertőzöttség súlyozottan számítódik (pontszám +50%-kal módosul)

  • Örökségvédelmi érintettségű terület

„a telek örökségvédelmi érintettségéből adódó tényező”

az invazív fajok jegyzékéből kihagyhatók a történeti értékű növényállomány fajai

  • Agrárterület szomszédságában elhelyezkedő terület

„agrárterülettel határos telekhatár mentén védőfásítás meglétéből adódó pontszám”

nem = 0 pont
igen = –25 pont

  • Vízfolyás melletti 50 m-es sávban elhelyezkedő terület

„telek vízfolyás menti elhelyezkedéséből adódó tényező”

az invazív fajokkal fertőzöttség súlyozottan számítódik (pontszám +50%-kal módosul)

 

  1. ÉRTÉK INDEX
  • Zöldfelület CO2 megkötő képessége

„a zöldfelület CO2 megkötése egy év alatt”

kg/év adat

  • Zöldvagyon értékszámítás

„a telken található növényzet értéke, telekre vetített értéke”

Ft, Ft/telek m2

 

Melyek a zöldfelületi tanúsítvány minősítési kategóriái?

A zöldfelületi tanúsítvány minősítési kategóriái a TEZIR mellékletében áttekinthető (ld. 5. melléklet a 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelethez).:

Minősítés – Pontérték

  • kiváló „A” 400 pont fölött
  • jó „B” 301–400 pont
  • megfelelő „C” 201–300 pont
  • fejlesztendő „D” 101–200 pont
  • nem megfelelő „E” 100 pont alatt

 

2025. 01. 11.

(A jogszabályi idézetek a 2025. 01. 01-én hatályos szövegállapotnak megfelelően szerepeltek.)

 

A cikk megjelent a Tájépítész Fórum PLUSZ (Szakmaközi) Facebook csoportban 2025. 01. 13-án.

Ossza meg másokkal is!

logo-ikon

Bemutatkozunk

A KertIkon hivatása: hasznos és szép kertek tervezése, közterületek és a táji környezet jó alakítása - kerttervezés, tájépítészet teljes körű jogosultsággal.

A munkák során öröm és kiváltság, hogy igényes megbízókkal, hosszú távban gondolkodó fejlesztőkkel és korrekt szakemberekkel alkothatunk.

Tervezési árajánlat

Kerttervezési, tájépítészeti tervezési feladatra szívesen adunk árajánlatot!

Töltse ki árajánlatkérő űrlapunkat, hogy megadhassuk a megoldandó feladathoz szabott egyedi árat!

Elérhetőségek

KertIkon Kft.

5100 Jászberény, Pajtás u. 7.

Copyright 2009 - 2025. kerttervezes-tajepitesz.hu ©  Minden jog fenntartva!