Greenroof and Terrace Garden on the Hillside – Garden Construction Plan
Budapest XII., zöldtető és teraszkert környezetalakítása – Kertépítészeti kiviteli terv
Budapest XII., Greenroof and Terrace Garden – Garden Construction Plan
2023.
Generáltervezés, táj- és kertépítész vezető tervező: Kiss Tünde
Munkatárs: Botka Szilvia okl. tájépítészmérnök
Tartószerkezet, statika: Buri Balázs (okl. szerkezet-építőmérnök) és Takács Barnabás (okl. építőmérnök)
Épületszigetelés-szakvélemény: Horváthné Pintér Judit (okl. épületszigetelő szakmérnök, okl. építészmérnök) és Dr. Laczkovits Zoltán (okl. épületszigetelő szakmérnök, okl. gépészmérnök)
Részletek a ‘Műszaki leírás’ munkarészből:
A tervezési területen az övezeti besorolásnak megfelelően és a szomszédos telkekhez hasonlóan itt is a szabadon álló épület elhelyezéssel történő kertvárosias beépítés és kerthasználat a kialakultan jellemző. A tárgyi telek 1350m2 méretű a teleknyéllel együtt, mely az utca felé erősen lejtős terepadottságú. A tervlapokon a meglévő épületek kontúrja a geodéziai felmérésnek megfelelően látható, kiegészítve a korábbi építészeti tervek alapján megállapítható részletekkel.
A meglévő beépítés a terepi állapotok szerint az eredeti lejtős terepbe toltan történt – a garázsszint kialakítása miatt. A geodéziai ábrázolás szerint az épület körüli terep és burkolatok ehhez igazodóan valósultak meg korábban, az épület földszinti bejáratához íves lépcsős járda vezet a garázsbejárattól a meglévő állapot szerint. A földszinthez tartozó terasz a garázsfödémen épült, mely az épület körüli járdaburkolattal egybefüggően tette körbejárhatóvá az épületet és teremtette meg a kertrészek közötti kapcsolatot. A medenceépület és a kamra-szauna melléképület terepbetolt helyzete kisebb terepépítmények: lépcsők, támfalak építését tette szükségessé a teraszszinthez csatlakozás okán, melyek mostanra leromlott állapotúak és helytelen építésről is tanúskodnak.
A kertben egyéb terepépítmények (hátsókertben: grünbeton szekrényfal, támfalak; előkertben: lejtős felhajtó és lépcsős járda) is épültek szintkülönbségek áthidalására, mivel a közterületi kapubehajtó és a kert legmagasabb terepszintje között 17m a szintkülönbség. A kertben az épülettől távolabbra eső kerti építmények, terepépítmények, kerítések stb. tekintetében nem történik változás és átépítés, ezért csak érintőlegesen szükséges ezekre utalást tenni. A kerti elemek között viszont mára leromlott állapotú a kerti sütögető, ennek felújítása, pult cseréje válik szükségessé.
A beépítéssel kapcsolatos tetővizek elvezetésére láthatóan kiépült aknákkal, csőbekötésekkel a vízelvezetés, ám ezek építése, megfelelősége, állaga kapcsán nem történt aktuális feltárás, jelen ismeretek szerint nem megállapítható, hogy pl. az aknák környezetében víz összegyülemlés történik-e, ami a közeli épített elemek állagát vagy akár növényi alkotók állapotát károsan érintheti. A garázsszinten tapasztalt vizesedés, vízelvezetési problémák a hajdani teraszburkolat és szigetelés helytelen kialakításával összefüggésben jelentkeztek, ez a teraszon történt feltárások, lebontások révén bebizonyosodott. A garázsszinten és a teraszon gyülemlő-szivárgó csapadékvíz kiküszöbölendő problémái meghatározó műszaki szempont a tárgyi ingatlan állagmegóvása érdekében. Nemcsak a greslapburkolatú terasz és járdák romlottak le, hanem a lépcsős járdák is, melyek beton alaptestjén repedések, töredezések láthatók.
Növénytelepítés a házépítéskori régebbi időkben, bő három évtizede történt: nagy arányban örökzöldek, fenyőfélék és mediterrán jellegű dísznövények ültetésével. A kert növényállománya ugyanakkor általánosságban nélkülözte a kertépítészeti koncepciót és a szakszerűséget, ez a helytelen telepítési távolságokból és sűrűségekből is megállapítható. Mindazonáltal a meglévő kerti növényállomány ténylegesen jelent átörökíthető és megóvandó növényértéket, a kert harmonikus használatát és az esztétikai lehetőségek érvényesülését is célozva. A tulajdonosváltással a kert nagyobbrészt változatlan maradt, ám a lakóépület környezetében a kerti növényzet szükséges mértékben megújítandó, valamint a garázsfödémen a burkolt terasz átépítése tetőkerti terasszá jelent jelentősebb zöldfelületi változást a környezetalakítás keretében.
A jelen kertépítészeti tervezés a meglévő lakóépület közvetlen környezeti megújításával összefüggésben haladt, s a megvalósítandó, szükséges részletekre tekintettel kertépítészeti koncepcióterv formájában indult el. A kertépítészeti kiviteli tervdokumentáció foglalkozik a tervezési területen megvalósuló teraszrendezés, zöldfelületalakítás, tereprendezés, felszíni csapadékvíz-elvezetés, valamint a zöldtetőépítés és burkolatépítés részletkérdéseivel.
A tervezési feladat az épületkörnyéki terasz környezetalakítása és egyes kerti területek rendezettebbé tétele, új teraszburkolatok és zöldtető építése, valamint az épület bejárataihoz kapcsolódó megközelítések miatti burkolatcsere, továbbá a csatlakozó terepépítmények megújítása, cseréje, humanizálása; azaz a tervezett kerti építmények és a lakóépület környezetének alakítása nyomán keletkező kérdésekre adandó kertépítészeti válaszok, a koncepciótervre és a szakértői szakvéleményekre épülően kiviteli terv szintű megoldások nyújtása a tereprendezésre, kertépítésre, kerthasználatra, növényalkalmazásra kiterjedően, mindezt a védett, kertvárosi adottságú kerti helyszín lehetőségeit kibontva és a családi ház kertjének használóit szolgálva.