A tájrendezési terv készítése során korszerű ökológiai, műszaki, gazdasági és esztétikai ismeretek, illetve elvek jutnak érvényre, s ezek eredményeképpen az ember környezete kedvező irányban alakulhat. A tájrendezési terv felöleli a társadalmi vonatkozásokat, és az emberi igények mentén jelöli ki a teendőket: mit, hol és miért.
Miben áll a tájrendezés jelentősége?
A tájrendezés a rendezett, emberhez és az élővilághoz egyaránt méltó színtér kialakításán tevékenykedik. A tájrendezési terv szükségszerűen teret ad településfejlesztési megfontolásoknak és a környezetrendezés vonatkozásában is számos elvnek, amelyek gyakran különféle szakterületek tudományos kutatási eredményein vagy vizsgálatok konklúzióján nyugszanak. A tájrendezés révén:
- a tájban rejlő lehetőségek és értékek (használati, kondicionáló, vizuális megközelítésben) kiterjedhetnek és fokozódhatnak
- ekképpen az ember teljesítménye növekedhet, a kiteljesedés felé mozdulhat az élete a különféle területeken
Tájrendezési terv: eszköz és párbeszédre hívás
Egyszerűen szólva a tájrendezési terv az a soktényezős platform, ahol a műszaki és az ökológiai elvek és nézetek (az illetékes szakemberek közreműködésével) együttesen felvethetők, bemutathatók, és jó esetben szintetizálhatók is.
A tájrendezési terv eszköz abban, hogy a tájak, tájegységek fejlesztése az ökológiai és a műszaki adottságokra megfelelően alapozva, összehangoltan történjen.
Tájrendezési terv – a kiegyensúlyozott tájrendezés érdekében
A racionális tájhasználat és a meg nem engedhető környezeti károk elkerülése között kell egyensúlyozni a tájrendezés körvonalazásakor. Milyen adottságokból indulhatunk ki, és melyek az utóhasznosítási lehetőségek egy drasztikusabb beavatkozást követően? – ez a kérdés adódik az összetettebb tájrendezés során.
A tájrendezés mélységében és részleteiben is kiterjedő tervező és szervező munkát igényel. Az egyes szakterületek tevékenységeit is össze kell hangolni a tájrendezési terv kidolgozása alatt, hiszen a táj hatványozottan megsínyli az egyoldalú érdekérvényesítéseket, de az „önző szakmaiságot” is.
Mi a tájrendezés célja?
- a táji elemek, alkotók (természetes és épített elemek) összehangolása
- így a tájban levő különféle értékek és potenciál (kedvező élettani hatás, termelőképesség, használati és vizuális érték), minél nagyobb mérvű hasznosítása
- amely hosszú távon fenntartható használatot és értékmegóvást tesz lehetővé
Tájrendezés hajdanán
Szokás a római hadmérnökök munkáival elismerően példálózni a tájrendezés viszonylatában. Még ha mai nem is mai értelemben vett tájrendezési terv nyomán történt az általuk véghezvitt tájalakító tevékenységek sokfélesége, a tájrendezés terén használatos elvek nagyon is tetten érhetőek, még ilyen idő távlatból is.
A város és környezete közötti egyensúly fennmaradásának célja megvolt már a római kori villa rustica és villa suburbana építkezésekkor is; érzékenyen figyeltek a táji adottságokra az építkezések, a városok, a temetők elhelyezésekor.
A középkorig a hazai tájalakítás helyi jellegű volt, később kezdtek a táj markánsabb megváltoztatását eredményező tevékenységekbe, úgymint: városok körüli védelmi célzatú tereprendezés, vízrendezés, erdőirtás és művelésbe vonás.
Tájrendezés: okok és korok
A tájrendezés korai kiváltója a termelés és termesztés növelése volt, ugyanis ezáltal lehetett törekedni a magasabb életszínvonalra, a jobb létre – határozottan a jobblétre szenderülés előtt.
A települések, az infrastruktúra fejlesztéséhez és a művelésbe fogott földek megfelelő kialakításához térképes előkészítés szükségeltetett. Egy térség társadalmi-gazdasági fejlesztésének feltétele volt a tájalakítás, ehhez pedig tájrendezés terv készítése kellett, még ha akkor nem is annak hívták.
Amikor az ember-táj kapcsolat, a táji adottságokra való érzékenység egy kultúrában és korban magas színvonalú, az a tájrendezés minőségében is előnyösen megmutatkozik.
Már a 18. században tájrendezés volt, amit egy bizonyos Mikoviny Sámuel végzett hazánkban, korát megelőzően. Korai (és igen korszerű) példája volt ez az olyanfajta tájrendezés gyakorlatának, amely a fejlesztést és a megóvást egyszerre kívánja szolgálni.
Egy tájrendezési terv készítése során egyaránt helyet kap a múlt, a jelen és a jövő: a tájvizsgálat, tájértékelés és tájrendezés, illetve területfejlesztés keretében.
A tájrendezés színrelépése
A 19. században már nagyobb eréllyel végzett tájalakító beavatkozások ökológiai következményei ma már világosan mutatkoznak a tájépítész szakma előtt, a tanulságok révén a tervezett beavatkozások eredményei többé-kevésbé prognosztizálhatók, illetve kijelölhetők a kialakult állapotok javításának lehetőségei a tájrendezés eszközeivel.
Volt idő, amikor igen haladónak éreztek egy-egy gondolatot, mint például a Balaton lecsapolását – az ilyen tervek hallatán nyilvánvalóan szívtájéki szorítást érez a ma embere. De más, mai, az ökológiai szempontokat és táji adottságokat figyelmen kívül hagyó (és a tájrendezés elveit mellőző) tévcselekedeteket még megakadályozhat a tájépítészet.
Arra is van bőven példa, amikor a „letermelés” vagy leromlás után a megváltozott táj visszarendeződése kezdődhet meg a tájrendezés segítségével (pl. ipari zóna, bányarekultiváció, rehabilitációs övezetek). A hangsúly ilyenkor a tájalakulásban testet öltő funkcióváltáson van, amely feladatokat teremt a tájrendezés számára is.
A tájrendezés és a tájrendezési terv menete
A tájrendezési terv célja a táj összetett fejlesztése, s érthetően csakis alapos tájvizsgálatra, továbbá tájértékelésre épülhet. A tervben előirányzott javaslatok, intézkedések, teendők és ezek ütemezése jelölik ki aztán a fejlesztés megvalósulási lépéseit.
A tájrendezés terén is érvényesülnek tervezői stílusok, irányzatok, bár a tervdokumentációk logikai felépítése elviekben azonos, ugyanakkor a tartalmi részletek a feladattól erősen függenek.
A tájrendezési terv (és a külterületet érintően: a külterület-szabályozási terv) feltárja egy tájegység teljesítőképességét, ökológiai terhelhetőségét, értékeit; hogy aztán a különféle ágazati érdekek összeegyeztetésével valósuljon meg a tájrendezés sokféle formája.
A tájrendezési terv dokumentációjának összetevői
A vizsgálati, értékelési és javaslati tervrészek bemutatásának eszközei:
- tervek (számítógépes grafikával készítve)
- tervmellékletek (ábrák, rajzok, grafikonok, térképek, fényképek, stb.)
- szöveges munkarészek, műszaki leírás
Mi a különbség a tájrendezés és a környezetrendezés között?
A tájrendezési terv a környezettervezés körébe tartozó környezetrendezés egyik alapvető környezetrendezési terv típusa. (A másik, ettől léptékében eltérő, jórészt a belterületre vonatkozó környezetrendezési terv a zöldfelületrendezési terv.)
A tájrendezés fókuszába a gazdálkodás területei, a vízpartok, közlekedési területek; a külterület-szabályozás kérdései kerülnek.
A tájrendezési terv lehet a környezettervezési eljárás módja szerint:
- a területrendezéshez kapcsolódó, azokba beépülő tájrendezési terv (mint a településrendezési tervek tájrendezési munkarésze)
- tájszinten is megjelenő, egyedi tájrendezési feladatokra vonatkozó tájrendezési terv
Tájtípusok és tájrendezés
A táj szakembere a tájépítész. A tájtípusok kialakulása és ismerete fontos alap a tájépítészet gyakorlati művelésében. A tájtípusok főbb csoportjai különféle tervezési eljárást jelölnek ki a tájrendezés számára:
- termelőtáj: termesztőtáj (mezőgazdasági, erdőgazdasági, kertgazdasági) vagy ipari (ipargazdasági) táj
- lakó (települési: városi, ill. falusi) táj
- üdülőtáj
A tájtípusoktól függően más-más tájhasználati konfliktusokkal kell számolni, illetve akár azonos probléma esetén eltérő megoldást kell találni a tájrendezés segédletével.
Tájjelleg és tájrendezés
A tájjellegtől függően különbözik a tájrendezés nagyobb mérvű eljárása a tervezési feladatok során. A tájjelleg a természetes, továbbá a művi és módosított táji adottságokat jelenti a tájrendezés fogalomtárában:
- területhasználati besorolás
- a vonalas létesítmények rendszere
- a környezeti és táji elemek állapota
A tájjelleg megőrzése nem konzerválást jelent, azonban hosszú távon a gazdasági megfontolások, a profitorientáltság szemszögéből is elősegíti ez a potenciális és megtérülő tájhasznosítást.
Minden táj, tájrész egyedi, szemben az általános érvényű műszaki szabályozással. Ehhez mérten jár el helyesen a tájrendezés, amikor a tájjellegre fokozottan ügyel, illetve a tájrendezési terv ezt kidomborító megoldásokat irányoz elő.
Tájrendezés a tájhasználati konfliktusok kiiktatásáért
A komplex tájrendezés célja, hogy a beruházások kapcsán a tájhasználati (funkcionális, tájökológiai, vizuális-esztétikai) konfliktusok megelőzhetőek legyenek, ehhez pedig az élő (illetve a biológiailag aktív) tájalkotó elemeknek kell elsőbbséget adni.
A tudatos környezetalakítás, környezetrendezés, tájrendezés pozitív eredménye a táji adottságok észszerű kihasználása, a fenntartható tájhasználat, s nem mellékesen a táj ökológiai létét károsító lépések kikerülése, vagy legalábbis korlátozása.
A hajdani nagy birtokrendezések voltaképpen tájrendezési feladatokat jelentettek, a települések lakott területét közrefogó, azok környezetét képező, különböző funkciójú, de a nem beépített területegységeire is egyaránt kiterjedt – hasonlóan az átfogó tájrendezési terv készítésekhez.
Tájrendezés a táj változatossága érdekében
Hazánkban például még mindig túl intenzív a táj mezőgazdasági hasznosítása (ami a jelen korban kifejezetten a visszamaradott fejlettség jele).
Idővel azonban bebizonyosodott, hogy a széles körben vett közérdeket nem a nagytáblás, monokultúrák szolgálják, hanem gondoskodni kell a táj változatosságáról (illetve annak visszaállításáról), hiszen ez jobban szolgálja a különböző táji funkciókat. A tájrendezés felelőssége ebben áll.
A tájtervezés tevékenységi körei
A tájrendezés a tervezési terület jellegétől, kiterjedésétől függően foglalkozik a tervezéssel, tájrendezési terv készítésével:
- regionális tervezés
- településtervezés
- környezetterhelés vizsgálata és értékelése
- falumegújítás
- tájtervezés
(Hogyan illeszthető a tájrendezési terv a környezeti tervek közé? – ezt a környezettervezés, környezetrendezés témájában részletezzük.)
A tájrendezési terv típusai és nemzetközi elnevezései
Olykor a ’tájrendezési terv’ mellett különféle néven tartanak számon jórészt hasonló tartalmú (de eltéréseket is bőven mutató) terveket a nemzetközi tájépítész gyakorlatban a tájrendezés terén:
- tájgondozási terv
- tájfenntartási terv
- tájkoncepció
- tájrendezési program
- tájrendezési keretterv
- tájterv (tartományi, területi, települési, településcsoporthoz tartozó)
A tájrendezés menete
A tájrendezés folyamata során a tények, a meglévő állapot szó szerinti körbejárása után jöhet a javaslat kidolgozása, és a várható hatás bemutatása – az élőhelyvédelem vonatkozásában is. A tájrendezés menete tehát a következő:
- adatgyűjtés
- vizsgálat-értékelés
- javaslatok, tervezés
A tájrendezés klasszikus alapelvei
A tájat módosító beavatkozások végbemenetele ideális esetben:
- a tájháztartást nem zavarja, nem borítja fel
- a táj többcélú hasznosítását teszi lehetővé
- az építmények, létesítmények alkalmazkodnak a táj karakteréhez
- a területhasznosítás mögött racionális és táji szemlélet húzódik meg
- a táj értékeit és potenciálját megőrzi, illetve fokozza
A tájrendezés haszna
Az iméntiekből fakadóan a tájrendezési terv készítői gátat vetnek bizonyos esetekben a túlzott beépítésnek, a tájvédelmet ellehetetlenítő beavatkozásoknak, az összeegyeztethetetlen tájhasználatoknak, s különösen a tájrontó, a táj értékeit rontó tevékenységek és lépések megelőzése a tájrendezés bevallott szándéka.
Az elvétett táji beavatkozások észrevételéhez nem is kell mindennapos tevékenység a tájrendezés terén; elég, ha kicsit kimozdulunk, s körbejáratjuk a szemünket. Természetesen vannak negatív jelenségek, amelyek csak olyanok számára tűnnek fel, akik szakmai gyakorlatuk révén nem egy tájrendezési terv elkészítése van a hátuk mögött.
Mindenesetre zömmel a jóérzésű laikusnak is feltűnik a tájidegen, technokrata beavatkozások következménye, s amelyeket a mai felvilágosult korunkban vittek végbe. A tájrendezési terv készítői gyakran az események után futnak, holott a kellő időben végrehajtott, s minden szükséges oldalról megalapozott tájrendezés az érintettek széles körének hasznára válik. S ezt még jó eséllyel unokáik is látni fogják…
Milyen formában készülhet tájrendezési terv?
Egy tájrendezési terv a tervezési gyakorlatban lehet:
- tájrendezési tanulmány, tanulmányterv, terv
- környezeti hatástanulmány és ennek táji munkarésze
- rendezési (területrendezési) tervek szakági munkarésze
A rendezési terveknek szakági munkarésze lehet a tájrendezési munkarész (az egyéb: természetvédelmi, zöldfelületi, illetve környezetvédelmi munkarészek mellett)
Nem mellékes, hogy a tájrendezési terv dokumentációkat milyen színvonalon készíti el a tájrendező, hiszen például külterületi szabályozási terv csak a szabályozás terén igényel kiegészítést egy alapos tájrendezési terv elkészülte után (ha az valóban alapos volt).
Mire tér ki a tájrendezési terv?
A tájfejlesztést célzó tájrendezési terv munkarészeiben a tájszerkezet meglévő adottságait, valamint a tervezett változás részleteit tüntetjük fel, úgymint:
- tervezett területhasználat
- műszaki infrastruktúra (vonalas és egyéb jelentősebb létesítmények, telephelyek)
- mezőgazdasági, erdőgazdasági, külterületi létesítmények
- tájhasználati konfliktust jelentő létesítmények
A tájrendezési terv részei a koncepciótól
- koncepció (tájrendezés szempontjából), tájrendezési program
- tájkutatás, tájvizsgálat (tájanalízis): a terület természeti és művi elemeinek, társadalmi adottságoknak feltárása
- tájértékelés (tájdiagnózis)
- voltaképpeni tájrendezési terv
Tájvizsgálat és tájrendezési terv
A tájvizsgálat során azt elemezzük, hogy alkalmas-e a terület a kitűzött tájhasználatra, vagy milyen tájhasznosításra alkalmas. Ez az ide vonatkozó adottságok vizsgálatával jár. A tájvizsgálat tehát kiterjed a következőkre:
- jelenlegi állapot feltárása
- tájhasznosítás meghatározása, kijelölése (terület kiválasztással)
- tájfejlesztés irányelveinek kidolgozása
- meglévő vizsgálati adatok frissítése
A tájvizsgálat kutatások, helyszíni információk és bejárások (helyszínelések) segítségével lehet teljes, valamint térképek, felvételek, kiadványok sokaságát használjuk fel a tájrendezés vizsgálati fázisában.
Tájértékelés és tájrendezési terv
A tájértékelés mutatja be, hogy a táji adottságok és lehetőségek milyenek és milyen mértékűek. A tájértékelés elvégzésekor fontos az objektivitás, a szemléletesség és a közérthetőség. Ami pedig nem számszerűsíthető, az is összevethető (szubjektív alapon), kiértékelhető és rangsorolható. Általában górcső alá kerülnek a tájértékelés alatt:
- természeti potenciálok
- infrastruktúra adottságok
- használati potenciálok
A tájértékelés célja:
- használati érték megállapítása
- tájhasználati alkalmasság megállapítása
- üdülési érték, tájkép vizuális-esztétikai érték meghatározása
- általános területértékelés
A tájértékelés tárgya lehet területek (települések, termőtáj területek, üdülővidékek, stb.), és elemek (egyedi tájértékek, fasorok, parkok, zöldfelületi egységek, temetők, stb.) is. Erről részletesebben az tájérték vizsgálat alatt ejtünk szót.
A tájértékelés kitér:
- tájhasználati konfliktusok feltárására
- veszélyeztetettség, környezeti ártalmak bemutatására
- védelemre érdemes, megóvandó értékek bemutatására, védelmük alátámasztására
Milyen esetben készül tájrendezési terv?
Összefoglalóan, de nem kizárólagosan kőbe vésett esetek a tájrendezés tervekkel való alátámasztására:
- többcélú tájhasznosítás
- tájsebek kezelése, tájrehabilitáció, rekultiváció (ipari és bányászati tevékenység mellett és után)
- vízrendezési munkák
- üdülési és idegenforgalmi fejlesztés
- tájba illesztési feladatok
Mikor szükséges a tájrendezés?
A tájrendezés tehát sokféle tevékenység és terület kapcsán valósulhat meg ágazattól, sajátosságoktól függően eltérő tartalommal:
- nagy beruházásokkal érintett térségekre
- természetvédelmi oltalom alatt álló területekre
- tájba illesztési munkálatok (vonalas létesítmények, más művi elemek) esetén
- hulladéklerakók deponálása
- meddőhányók, zagyterek megkötése
- egyes tevékenységeket kísérő vagy szolgáló növénytelepítések (mezővédő fásítás, tájfásítás, stb.)
- komplex talajvédelem
A felsorolás nem teljes, csak érzékelni engedi a tájrendezés szerteágazó szükségességét. Nem túlzás azt állítani, hogy ma már úgyszólván tájrendezés után kiált az egész civilizációs táj…
Tájrendezés és rekultiváció
Külön, elsősorban a városkörnyéket érintő feladat a tájrendezés keretében a rekultiváció (bányák, hulladéklerakók esetében). A hulladékelhelyezésnek és a rendezett deponálásnak a tájrendezés hatáskörébe tartozó feladatai:
- tereprendezés, talajvédelmi és vízvédelmi lépések
- a lerakóhely rekultiválása (növénytelepítés)
- kerítésépítés
- véderdő telepítése
- út menti fásítás
A tájrendezési terv speciális részleteit éppen az iménti pontok határozzák meg.
Tájfásítás, védőfásítás és tájrendezés
A tájrendezés során a legfontosabb tervi javaslatok közé tartoznak a különböző fásítások:
- utak mentén (erről lentebb részletesebben)
- vasutak mentén
- kis vízfolyások és csatornák mentén
- mezőgazdasági területeken, táblák között (mezővédő, legelővédő erdősáv)
- ipari létesítmények melletti véderdő
- hullámtéri véderdő
- talajvédelmi
- árvízvédelmi töltések mentén
- majoroknál, állattartó telepeken (szélvédelem, fizikai és biológiai lehatárolás)
Rendeltetésük szerint elsősorban ökológiai, védelmi és esztétikai, nem pedig gazdasági szerepűek a tájfásítások. Bár a tájökológiai (tájszerkezet, tájháztartás) és tájesztétikai (tájképi) vetület jelentős, mégis leginkább a különféle védelmi funkciók (hófogás, talajvédelem, gyomosodás-gátlás, szélvédelem, partvédelem, stb.) megvalósulása érdekében nyílik meg az út a tájfásítások előtt.
Megemlítendők még az emlékfásítások, történelmi személyek vagy események tiszteletére (millenniumi fásítások, Erzsébet-ligetek, Hét vezér-emlékfák).
Javasolt a fásításokat a meglévő fás állományokkal (erdősáv, fasor, mezsgye, stb.) összefüggésben megvalósítani, hogy egyfajta zöldfolyosó-hálózat jöjjön létre.
Autópályákat, autóutakat kísérő zöldfelületek, védőfásítások
Jártunkban-keltünkben egyik legszembetűnőbb a zöldsáv megléte – vagy hiánya. Vannak országok, ahol az utak direkt egyfajta panoráma-nyomvonal mentén készültek. Fontos az autópályák (és más vonalas művi létesítmények) és környezetük tájba illesztése; a tájrendezés ilyen irányú sikere függ a következőktől:
- nyomvonal kijelölése
- előnyös tereprendezés (kirívó bevágás vagy feltöltés, magas és meredek rézsűk kerülése, ez jobb a növénytelepítés szempontjából is)
- út menti fásítások, növényegyüttesek (optikai vezetés és esztétikai szerep)
Minél „épületesebb”, változatosabb a növényzet, annál inkább képes a közlekedési szennyeződéseket kiszűrni. Emellett előnyös az erdőszegélyi pozíció és a meglévő fás, erdős állomány megőrzése, látványba iktatása a tájrendezés e feladatánál, hiszen a már kialakult, a tájképében váltást jelentő szegélyek mentén lehet a nyomvonalas létesítményeket a legkisebb áldozat árán tájba illeszteni.
Zöldfelületi rendszer és tájrendezés
A tájrendezés során kiemelt szerepű, kondicionáló célú zöldfelületek sorába tartoznak:
1. természetvédelmi célú erdők
- természetvédelmi területek
- tájvédelmi körzetek kiemelten védett erdőterületei
- természetközeli társulások
2. rekreációs célú erdőterületek
- kirándulóerdők
- pihenőerdők
- parkerdők
3. környezetvédelmi célú növényállományok
- környezetvédelmi célú erdők (véderdők)
- környezet (táj)védelmi célú gyepek
- védelmi célú nádasok
4. védőfásítások
- szélvédő erdősávok
- zaj elleni ültetvények
- autópályák, vasutak fásítása
- útfásítások
- esztétikai célú ültetvények
5. egyéb kondicionáló szerepű zöldfelületek
- mocsarak, lápok, vizes élőhelyek
- kondicionáló célú ültetvények
A belterületek és a külterületek zöldfelületei nem választhatók el egymástól a tényleges szerkezeti tagoltság és funkcionális különbözőségek ellenére sem, mivel egymással kölcsönhatásban alkotja együtt a település zöldfelületi rendszerét. Ennek a tájrendezési terv készítésekor is érvényesülő szempontként kell megvalósulnia.
Tájesztétika és tájrendezés
Az ember a környezetét folyamatosan módosítja, alakítja a haladás érdekében: a tájrendezés ezen túlmenően jelenti a az ökológiai, műszaki és gazdasági elvek összehangolását az esztétikai szempontokkal. A tájrendezés több sajátos szempontot figyelembe vesz:
- ökológiai következmények
- ökológiai tévcselekedetek elkerülése
- vizuális értelemben okozott környezeti ártalmak – nem utolsó sorban!
A tájban ugyanis a természeti és a műv(észet)i szép ötvöződik. A beavatkozások hatása (környezeti elemekre, tájháztartásra, tájszerkezetre, azaz a táj egészére) a látványban, a tájképben is megmutatkozik. És kevesebb dolog képes teljesebb képet adni egy adott társadalom működéséről és állapotáról, mint a táj képe.
A tájrendezési terv készítőinek esztétikai megfontolásai
Különböző vizuális érzékenységgel szemléli a laikus és a szakember a látványt. Az értékrend és az érintettség is befolyásolja, hogy kinek mi tetszik. Mindenesetre a táj sokféleségét és egyedi karakterét tiszteletben tartó tájhasználat válik hosszú távon a leggazdaságosabbá – és esztétikai értelemben is értékmegőrzővé.
A táji, tájképi szép kihat a teljesítőkedvre és a kreativitásra. A látvány köztulajdon – ahogy ennek kapcsán meghatározó tájtervező szaktekintélyek mondják.
Kedvezőbb gazdasági helyzet és a káros lépések megelőzése adódik a táji adottságokhoz helyénvaló viszonyulásból, a kellő tájrendezés megvalósításával – ez bizonyítást nyert, hiszen a napjainkra jellemző, ezekhez hasonló egyes beavatkozások már több évtizedes próbaidőszakon vannak túl.
A tájrendezési terv tájesztétikai célú intézkedései
A tájrendezés terv készítése során kijelölhetőek olyan részletek, amelyek tájesztétikai vonzata kedvező:
- a földkábel, szemben az előnytelen tájképi hatással járó légvezetékekkel
- enyhébb lejtésű rézsűk (1:3, 1:4) az előnyösebb tájba illesztés, a többcélú használat és a kedvezőbb kezelhetőség miatt; a megfelelő termőföldborítás fokozza az állékonyságot
- de például a volt kavicsbányák további kiépítése nem csupán a többcélú tájhasznosítás környezetkímélő lehetőségét rejti magában, hanem jelentős tájesztétikai fejlesztést is
Tájba illesztés és tájrendezés
A tájrendezés tájba illesztést célzó (és a tájhasználati konfliktusok kiiktatásának) lépései több (és olykor egymással kombinálható) módon történhetnek:
- helyválasztás (megfelelő elhelyezés; a domborzat eleve meghatározó, hogy honnan mi látható)
- formaválasztás (a létesítményt érintően)
- tereprendezés, terepplasztika (mivel általánosságban a földmunkával arányos a vizuális és az ökológiai seb)
- növényalkalmazás (lényeges, hogy honos vagy tájidegen fajokkal történik)
- kertépítészeti, építészeti (kisebb lépték esetén)
Tájrendezés és megvalósítás
A tájrendezés megvalósítása az összetett jellegéből eredően is bonyolult (és olykor elég mostoha) utat jár be: állandó kérdésként merül fel, hogy ki, mit, és miért valósítson meg a tájrendezés terveiből, azaz ki miért felelős – mert nem mindig az önkormányzatok. Van, amikor egy dologért több oldalról felelősek, de az is, hogy nem akad a feladatnak gazdája.
Rendkívül sok területre vonatkozó intézkedés fogalmazódik meg egy tájrendezés alatt, s ezek területenként lebontható cselekvési programokra oszthatók – mégis egységben kezelve érhetik el a kijelölt kívánatos célt.
A tájrendezés kapcsán érintettek és érdekeltek (így a megbízók) köre a legkülönfélébb lehet:
- önkormányzatok
- intézmények
- termelőegységek
- hatóságok
- vállalatok
A tájrendezés terén megvalósítandó beruházások sem lesznek olyan döcögősek, ha a sokszereplős történetben pozitív változás áll be: korszerű táji, környezetügyi és tájökológiai szemléletformálódás terén. A hosszú távú lépések a települések fejlesztésének biztosítékai. A rövid távon kitűzhető feladatokhoz a tájrendezés, a tájrendezési terv kidolgozása már a kiviteli tervek készítéséhez ad azonnali alapot.